top of page

Špejchar

stavba: revitalizace barokního Špejcharu
místo: Plzeň - Pod Všemi svatými
klient: soukromá osoba/veřejný investor
návrh: 07/2015 - 09/2015
realizace: realizace 2016 - ?
užitná plocha: cca 1550 m2

team:
Jakub Mareš, Eva Kubjátová, Jan Ret, Jan Strecker

Špejchar je objekt postavený r. 1720 architektem Jakubem Augustinomem. Sloužil jako sýpka, později jako hospodářský objekt Chotěšovských jeptišek a v osmdesátých a devadesátých letech jako kulturní centrum na Roudné v Plzni. O jeho slávu se postaral významný operní pěvec Karel Štěpánek, který ho v dezolátním stavu odkoupil od města, zrekonstruoval památkově chráněný objekt starého Špejcharu a na pozemku vybudoval důmyslný systém teras.

Přibližně od roku 2000 celý areál chátral, dnes se rodina p. Štěpánka rozhodla, s pomocí Ateliéru k světu. a iniciativy dobrovolníků, přátel a partnerů, objekt znovu otevřít kultuře a veřejnosti.

Pozemek se nachází v klidné části Roudné, pod kostelíkem Všech Svatých, pár minut pěší chůze z centra Plzně. Místo má silnou atmosféru, při pohledu na starý Špejchar jako kdyby se čas zastavil. Návrh zachovává výjimečný charakter místa a za historickou zeď vkládá několik nových objemů, které doplňují kdysi funkční provoz bistra, scény a zázemí pro umělce novou náplní s původní identitou kulturního centra na Roudné.

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn
k světu logo
bottom of page