top of page

Schovaná kavárna

stavba: interiér kavárny
místo: Zbrojnická 6
klient: soukromá osoba
návrh: 01/2018
realizace: 2018

team:
Jakub Mareš, Alice Slavíčková, Jan Ret, Ivana Drncová

Schovaná kavárna se nachází v centru Plzně, najdeme ji v blokové zástavbě sousedící přes roh s náměstím Republiky. Výstavba města začala patrně tímto blokem s nejstarším domem č.p. 144, kde je kavárna situována. Místo kavárny je schované za dlouhým průchodem vedoucí skrz masu uliční fronty domů. Kavárna se nachází ve vnitrobloku, schovaná před ruchem města. Klid místa podtrhuje věž kostela Františkánského kláštera, která významně vystupuje nad hřebeny střech.

Návrh se odvíjí od charakteru domu, ve kterém se kavárna nachází. Jedná se o rekonstrukci památkově chráněného gotického domu, proto je na místě podpořit a zachovat jeho vzhled a nechat vyznít klenutý prostor a podtrhnout ho dostatkem světla. Návrh je charakteristický kontrastem těžkého masivního domu a lehkého subtilního interiéru, který těžkopádnosti gotického domu nijak nekonkuruje. Další prvky návrhu tento prostor podtrhují a doplňují - mluvíme o subtilním nábytku v klidných lehkých barvách, které ubírají na tíze gotické struktury a interiér tím vyvažují. Hlavní dva motivy doplňuje neutrální dřevo, ve formě sedacího nábytku a podlahy, která kavárně dodává příjemný, přívětivý charakter. Zákazníci jsou v kontaktu s teplými plochami dřeva, které je provází po interieru.

Kavárna se skládá z přední a zadní místnosti pro hosty, hygienického zázemí a kuchyně se zázemím pro zaměstnance. V první místnosti je umístěný bar, při jedné straně zdi pak prosklené vitríny s vystavenými dortíky a sendviči. Nad zadní části baru visí černé tabule s vypsanou nabídkou kavárny. Okolo baru a barového sezení se vchází do kuchyně. V zadní místnosti jsou především místa k sezení, celkem 26, je zde také výstup na zahradu. Hluboké niky oken jsou obloženy dřevem, aby se v nich mohla pohodlně popíjet káva.

Nově je také zřízeno nezbytné hygienické zázemí, přístupné ze zadní místnosti. Vstup do kavárny je krytý díky pasáži. Zákazníky z ulice navede vyvěšené logo.

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • LinkedIn
k světu logo
bottom of page